11 Kasım 2017 Cumartesi

Tüyap Kitap Fuarı 2017


Artık her senelik ritüelimiz haline gelen Tüyap kitap fuarına da bu sene katıldık. Bir kaç ay önceden başlayan planlarımız ve listelerimiz. Hangi gün gideceğimizi kararlaştırmamız. Kimlerin imza gününe geleceği üzerine konuşmamız. En sonunda işlerde vakit bularak geçen pazar fuara gitmeye karar verdik. Bu sefer yaptığım listede fazla bir kitap eklemedim. Önümde okuyacağım konu ile alakalı bir kaç kitap eklemiştim. Kitapların olacağından da pek umutlu değildim açıkçası. Bir de geçen ay Enpara'nın kitap üzerine yaptığı kampanya ile iki farklı hesaptan birkaç istediğim kitabı edinmiştim.

Fuar alanına gittiğimizde fazla bir kalabalık ile karşılaşmadık. Her sene olduğu gibi elimizde liste ilk girdiğimiz salondan yayıncıları gezmeye başladık. Bu arada diğer yazılarımı okuduysanız aldığımız kitapların miktarını görmüşünüzdür. Bizde iki sene önce baktık fuara gelen bazı kişiler bavullar ve pazar arabası ile geliyor. Bizde geçen sene dedik bir tane pazar arabası alalım. Gerçekten çok fazla işe yarıyor. Çok kitap alıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Araya bunu da sıkıştırdıktan sonra. İlk yaptığımız işlerden bir tanesi %25 indirim yapan yayın evlerine hiç uğramadık. Onları direk atlayarak gezdik. Her zaman bahsettiğimiz gibi internet kitapçılarında fuarda ki yayıncıdan daha fazla indirim yapıyorlar. Gidip orada daha fazla para verip kitap almanın manası yok hemde o kadar kitabı taşımanın. Bu yayıncıların stantlarına gittiğimizde illa bizi cezbedeceğini bildiğimiz içinde uğramadık. Bu bize çok zaman kazandırdı. Hemde az kitap almamızı sağladı. Bu sene dikkatimi çeken şey ise geçen seneye göre bu sene yayıncıların gerçekten fazla indirim yapmaları oldu. Can, İmge, Pegasus gibi yayın evleri kitaplarında genel ve kısıtlı kitaplardan baya bir indirim yapmışlar. Bu çok dikkatimi çekti. İmge ile geçen sene yaptığı %20 indirim yüzünden tartışma bile yaşamıştım. Bu sene %30 indirimi görünce şaşırdım doğrusu. Can %30, Pegasus bazı kitaplar da %50 indirim yapmışlar. Bazı yayın evleri de bazı kitaplarına 5-10 TL stantları kurmuşlar. Bu uygulamada güzel olmuş. Yayıncılar isterlerse nasıl internet kitapçıları gibi indirim yapabildiklerini bu şekilde görmüş olduk. Tabi yinede en fazla indirimi yapan kurumlar devlet kurumlarıydı. 

Aldıklarıma gelecek olursak yukarıda da bahsettiğim gibi yaptığım listeden bir tane bile kitap alamadım :) Kronik yayınlarından İlber Hoca imza gününe geldiği için oradan iki tane kitap aldım. Fazla bir indirimleri yoktu ama bu senede dedim İlber Hoca gelmişken bir imzalatalım. Her zaman indirim yapmayan oğlak yayınları da bu sene güzel indirim yapmış. Buradan Üç Silahşörler 20 yıl sonrayı aldım. Bir de sos kitabı aldım ama o burada yok. Tubitak zaten yıllardır durgunluğunu koruyor. Eski kitaplarından iki tanesini sanırım yeniden basmışlar. Bunlardan bir tanesi de Ernst E Hirsch'in Anılarım adlı kitabı. Bu da benim kitaplarım arasında yoktu. Yeniden basılmışken aldım. Eski Türk tarihine gireceğim için Ötüken'den Bozkır Kavimlerini aldım. Asi Kitapta Şaman adlı yeni bir araştırma kitabı çıkmıştır şamanizm konusunda. Hakaslı bir araştırmacı tarafından yapılmış. Yazarı da oradaydı. Kendisi ile ayak üstü şamanizm, Tengri ve eski Türk inançları konusunda sohbet ettik. Kendi yazdığı kitabın hem işin içinden gelen birinin gözünden hemde eleştirel bir bakış açısı ile yazdığını belirtti. Bende diğer yazılmış şamanizm üzerine kitaplar ile okuyup size geri döneceğim diyerek kitabı imzalı olarak aldım. TDK da bu sene pek ilgimi çeken yayın olmadı. Geçen seneden aklımda kalan Hüseyin Namık Orkun'un Eski Türk Yazıtlarını aldım. Türk tarihine giriş yapacağım için bu kitabı da kütüphaneye eklemek gerekiyor. TTK en yüklü aldığım yer oldu. Son zamanlarda yayınları artırarak ve eski yayınlarını da tekrar basarak güzel bir yol aldı. Her sene yaptığı %50 indirim de devam etti. Bir çıkardıkları kitapların çoğunu ciltli çıkarıyorlar bu çok güzel bir olay. Daha okuma sırası gelmedi ama sonra bir daha bulamam diye Genç Roma ve Bizans tarihini anlatan iki kitap aldım. Uzun zamandır listemde olan sahaflarda yüksek fiyat verdiği için almadığım Anadolu'nun Coğrafyasını aldım. Troya okumaları bittiği için sırada Etrüksler vardı onla ilgili sempozyumun baskılı metini de kaçırmadım. Fuarda beni en çok sevindiren kitap TTK dan aldığım Eski Tang Tarihi oldu. Baskısı yoktu ve çok yüksek fiyatlara sahaflardan satılıyordu. Çıkacağından da hiç umudum yoktu. Bir anda onu orada rastlandı eseri bulunca hemen aldım. Son olarak da Arkeoloji ve Sanat yayınlarından Attila kitabını aldım. Burada görünmese de Dex yayınlarında Brandon Sanderson'un Steelheart kitabının serisini aldım. Oda kız arkadaşımda kaldı. Geçen senlere göre fazla kitap almadan bu seneyi de kapatmış oldum böylelikle.

Son senelere nazaran bu sene Tüyap kitap fuarı beni daha fazla okuyucu yanlısı olarak karşıladı. Daha fazlasını yapabilirler mi, bence kesinlikle yapabilirler. Hepsi stant maliyetlerini bahane etseler de Pinhan, Ötüken gibi yayıncılar nasıl daha fazla indirim yapabiliyorsa onlarda yapabilir. Yinede bu gelişme güzel bir yola gidiyor diye umudumu korumak istiyorum. Seneye daha fazlası ile umarım devam eder. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...